10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:22 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:45 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:58 - Amasya’da erkenci kuru soğan hasadı başladı
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
16:33 - Amasya Arkeoloji Müzesi’nde Sıra Dışı Keşif: Müslüman Mumyaları Sergileniyor!
16:29 - Taşova’da Yıldırım Düşen Evde Yangın Çıktı: İtfaiye Müdahale Etti
Amasya’da erkenci kuru soğan hasadı başladı ve bu önemli tarımsal etkinlikte Amasya Valisi Yılmaz Doruk, İl Tarım Müdürü Gürol Çetin ve Amasya Ziraat Odası Başkanı Mustafa Cebeci, Kutu Köy’de incelemelerde bulundu.
Hasat etkinliğinde konuşan Vali Yılmaz Doruk, Amasya’nın tarımsal üretimdeki önemine vurgu yaparak, “Çiftçilerimizin emekleriyle bu verimli topraklardan elde edilen ürünlerin hem iç piyasada hem de dış piyasada alıcı bulması bizleri gururlandırıyor. Tüm çiftçilerimize bereketli hasatlar diliyorum,” dedi.
İl Tarım Müdürlüğü’nden yapılan açıklamalara göre, Amasya’da yetiştirilen soğan, depolamaya dayanıklı, kaliteli ve albenisi yüksek olup tüketiciler tarafından tercih edilmektedir. Amasya’da erkenci, orta erkenci ve geçci çeşitlerin üretimi yapılmakta ve üretilen soğanlar hem iç hem de dış piyasada alıcı bulmaktadır. Toplam 79.000 dekar alanda 428.500 ton kuru soğan üretimi beklenmektedir. Bu üretim kapasitesi ile Amasya, Türkiye’de kuru soğan üretiminde 2. sırada yer almaktadır.